"Beautiful Day" | ||||
---|---|---|---|---|
![]() | ||||
Single από U2 | ||||
από το άλμπουμ All That You Can't Leave Behind | ||||
Κυκλοφόρησε | 9 Οκτωβρίου 2000 | |||
Format | CD - 12" - κασέτα | |||
Ηχογραφήθηκε | 2000, Δουβλίνο | |||
Είδος | Rock | |||
Διάρκεια | 4:06 | |||
Δισκογραφική | Interscope Records | |||
Στιχουργός | Bono | |||
Συνθέτης | U2 | |||
Παραγωγός | Ντανιέλ Λανουά - Μπράιαν Ενό | |||
singles των U2 ανά χρονολογία | ||||
|
Το "Beautiful Day" είναι ένα τραγούδι του ιρλανδικού rock συγκροτήματος U2, το οποίο συμπεριλήφθηκε στον δέκατο δίσκο τους All That You Can't Leave Behind, του 2000. Το τραγούδι κυκλοφόρησε και ως single, την ίδια χρονιά, και ήταν το πρώτο από τον εν λόγω δίσκο. Το single κατέληξε να έχει μεγάλη εμπορική επιτυχία, βοηθώντας τον δίσκο να γίνει πολυπλατινένιος, καθώς κι ένας από τους πιο επιτυχημένους του σχήματος. Στο τραγούδι παρατηρείται μία δομή, που ταιριάζει στην πρώιμη δουλειά του σχήματος, ενώ ο Bono, που έγραψε τους στίχους, είπε ότι είναι ένα τραγούδι που λέει ότι ακόμα κι αν τα έχεις χάσει όλα, υπάρχουν λόγοι να είσαι ευχαριστημένος με αυτά που σου έχουν απομείνει.[1]
Το single, επίσης, κι αυτό κατέληξε να έχει μεγάλη εισπρακτική επιτυχία. Κατάφερε να μπει σε πολλά charts ανά τον κόσμο, ενώ έφτασε στο νούμερο 1 των αυστραλιανών, των καναδικών, των ολλανδικών, των φινλανδικών, των ιρλανδικών, των ιταλικών, των νορβηγικών, των ισπανικών και των βρετανικών charts. Στα αμερικανικά Billboard Hot 100, έφτασε έως και το νούμερο 21, ενώ στα Dance Club Songs (Billboard), έφτασε στο νούμερο 1.[2][3] Το single έγινε πλατινένιο στην Αυστραλία και τη Βραζιλία,[4][5] και έως και σήμερα θεωρείται ένα από τα γνωστότερα τραγούδια του συγκροτήματος. Το τραγούδι παίζεται ανελλιπώς σε κάθε ζωντανή τους εμφάνιση από το 2001. Για την προώθηση του κομματιού είχε κυκλοφορήσει και video clip.
Το 2001, κέρδισε 3 βραβεία Grammy, ένα στην κατηγορία Τραγούδι της Χρονιάς, Ηχογράφηση της Χρονιάς και Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal.[6] Το τραγούδι έχει συμπεριληφθεί σε αρκετές λίστες με τα καλύτερα τραγούδια όλων των εποχών. Ενδεικτικά, το 2003, το περιοδικό Q, σε μία special έκδοση, το συμπεριέλαβε ανάμεσα στα 1001 Καλύτερα Τραγούδια όλων των εποχών, κατατάσσοντας το στην 747η θέση.[7] Το περιοδικό Rolling Stone, το συμπεριέλαβε σε μία παρόμοια λίστα με τα 500 Σπουδαιότερα Τραγούδια όλων των εποχών, κατατάσσοντας το στην 345η θέση.[8] Το κομμάτι από τη στιγμή της κυκλοφορίας ου έχει διασκευαστεί μερικές φορές, ενώ χρησιμοποιήθηκε και σε μερικά Μέσα.[9][10] [11]